Kolombiya Milli Takımı

Kolombiya

Milli Takım

Kuruluş Tarihi

1924

Teknik Direktör

Jose Pekerman

Kaptan

James Rodríguez

Milli Takım Bilgisi

         KOLOMBİYA MİLLİ TAKIMI

                     Kolombiya Milli Takımı kuruluşundan sonra uzun yıllarca bir çok turnuvaya katıldı ve birçok başarıya imza attı. İlk resmi karşılaşmasına çıktığı 1938 yılında Meksika milli takımına karşı 3-1 Kolombiya o günden bugüne futbolda büyük bir gelişim gösterdi. Şuanda FIFA dünya sıralamasında 13. sırada yer alan Kolombiya 2018 kupası ile birlikte tarihinde bu kupaya altıncı kez katılmış oluyor.

KOLOMBİYA MİLLİ TAKIMI BAŞARILARI

Kolombiya gerek Copa Amerika, gerekse Dünya Kupası başarıları ile uluslararası karşılaşmalarda adından söz ettirmeyi başardı. İlk defa 1962 Dünya Kupası Finallerine katıldıktan sonra 38 yıl gibi uzunca bir süre Dünya Kupasına katılamayan Kolombiya Milli Takımı, 1990 , 1994 , 1998 Dünya Kupası Finallerine katıldı. 1990 Dünya Kupasında son 16 ya kalmayı başarırken, 1994 ve 1998 kupalarında grup aşamalarında elendi. Son Dünya Kupası 2014 kupasında ise tarihinin Dünya Kupalarındaki en büyük başarısını elde etti ve çeyrek finale kadar yükseldi. Amerika Kupası karşılaşmalarında ise Kolombiya Takımının dört defa kupa üçüncülüğü ve bir defa da şampiyonluğu bulunuyor. 2001 yılı kupasında Arjantin Milli Takımı oyuncularının aldıkları ölüm tehditleri sebebiyle turnuvadan çekilmesinden sonra bu turnuvada Kolombiya gol dahi yemeden şampiyon olarak kırılması zor bir rekora imza atmıştır. Ardından 2003 yılında katıldıkları Konfederasyon kupası yarı finalinde Kamerun Milli Takımına kaybetmişlerdir. Bu karşılaşmada Kamerunlu oyuncu Marc Vivien Foe  aniden saha içerisinde yere yığılarak hayatını kaybetmiştir.

KOLOMBİYA MİLLİ TAKIMI ÖLÜM OLAYLARI

Ülkesi sürekli mafya ve siyasi çalkantılarla mücadele eden Kolombiyalı futbulcuların başlarına takımın tarihi boyunca birçok talihsiz olay geldi. 1994 yılında Dünya Kupası Finallerine katılan Kolombiya Takımı ABD, Romanya ve İsviçre’nin bulunduğu grupta ilk iki maçını Romanya ve ABD ye kaybetti. İkinci karşılaşmada ceza alanına giren topu engellemek isteyen Andres Escobar Topu kendi kalesine gönderdi. Karşılaşmayı (2-1) kaybeden Kolombiya bu skorla turnuvadan son karşılaşmayı kazansa dahi elenmekten kurtulamıyordu. Bu sırada Kolombiya Milli Takımı kalesinde bir dönem ülkemizde Beşiktaş’ta kalecilik yapan Oscar Cordoba bulunuyordu. Turnuvadan on gün sonra Oscar Cordoba ile gittikleri bardan çıkarken saldırıya uğrayan Escobar hayatını kaybetti.  O dönemin mafya ailelerinden birinin korumalığını yapan bir kişi tarafından öldürülen Escobar’ın ölümünden suçlu 43 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 11 yıl sonra serbest kaldı. Kolombiya’da futbulcular birçok bu şekilde olaya maruz kaldı. Kaçırılmalar tehditler ölümler Kolombiyalı futbulcuların yakasını bir türlü bırakmadı.

KOLOMBİYA EFSANESİ RENE HİGUiTA ZAPATA

Gelmiş geçmiş en sıra dışı oyunculardan biri olan Kolombiya Milli Takım kaleciliğini yapmış olan Rene Higuita Zapata saha içerisindeki sıra dışı oyunu ile futbol tarihine adını yazdırdı. 1995 yılında ingiltere ile Wembley stadyumunda oynadıkları hazırlık maçında (scorpion kick) akrep kurtarışı adı verilen kurtarışı hala  hafızlardaki yerini koruyor.  1990 yılında çeyrek final öncesinde Kamerun ile oynadıkları karşılaşmada topu kaptırarak yedikleri gol yüzünden takımı turnuvadan elense de uzun yıllar kalecilik kariyerine başarı ile devam etti. bir kaleciden çok oyun kurucu bir libero gibi topla ileri çıkan ve çalım atan bir kaleci olarak tüm dünyanın izlediği en sıra dışı kalecilerden biri oldu. Ayrıca müthiş serbest vuruş kullanıyordu ve penaltılarda topun başına geliyordu. Kariyeri boyunca tam 41 gol atmayı başardı. 1993 yılında adı ülkesinin mafya babası Pablo Escobar’ın bir diğer mafya Carlos Molina’nın kızını kaçırılması olayına karıştı ve bir süre hapis yattı. Bu sebepten 1994 Dünya Kupasına takımı ile birlikte katılamadı. Ayrıca futbol oynadığı dönemde kokain testinde pozitif çıktı ve uyuşturucu kullandığı saptandı. Maradona ile arkadaş olan Higuiata Maradona’nın futbola veda karşılaşmasında sahadaydı.  Futbolu bıraktıktan sonra teknik direktör olarak kariyerine devam ediyor ve Kolombiya milli takımının başına geçmenin en büyük hayali olduğunu her fırsatta dile getiriyor.

Kolombiya Milli Takımı bu Rusya’da düzenlenecek Dünya Kupasında katılıyor. Kaptanları ve Bayern Münih Real Madrid gibi dünya devlerinde genç yaşında oynamayı başarmış James Rodriguez ve Kolombiya’nın gelmiş geçmiş en fazla gol atan ünlü forvetleri Radamel Falcao ile turnuvaya katılıyor. Falcao iki farklı takımda UEFA kupasını kazanan ilk oyuncu ve ayrıca 14 maçta 17 gol ile Jürgen Klinsmann’ın 15 golünü geçerek bir sezonda UEFA kupasında en fazla gol atan oyuncu olma ünvanını elinde bulunduruyor. Milli Takımında da bugüne kadar 28 golü bulunuyor. Tüm dünya Kolombiya’nın Rusya’da oynayacağı futbolu merakla bekliyor.