Japonya Milli Takımı

Japonya

Milli Takım

Kuruluş Tarihi

Teknik Direktör

Vahid Halilhodžić

Kaptan

Maya Yoshida

Milli Takım Bilgisi

Japonya Milli Takımı Asya gruplarından Dünya Kupasına katılmaya hak kazandı. Japonya uzun yıllardır Dünya kupası elemelerine katılmasına rağmen ilk defa 1998 Dünya kupasına katılım sağlayabildi. Asya Kupasında son yıllara baktığımızda 1992 yılından bu yana 4 şampiyonluğu 1 de dördüncülüğü bulunmasına rağmen aynı başarıyı Dünya Kupasında gösteremedi. Bunun yanında genel olarak 1990 lı yılların başından itibaren, bu yıllara kadar tarihinde kayda değer bir başarısı olmamasına rağmen futbolda Japonya’nın büyük ivme kazandığını söylemek mümkün.
Japonya 1998 Dünya Kupasından sonra düzenlenen bütün Dünya Kupası Finallerine katılmayı başardı. Katıldığı kupalarda Japon milli takımı 2 defa çeyrek final başarısı elde etti. Bunlardan ilkini Güney Kore ile birlikte ev sahipliği yaptıkları 2002 Dünya Kupasında, diğerini 2010 Güney Afrika Dünyası Finalleri sırasında elde etti. Japonya milli takımı şuanda FİFA sıralamasında Dünya genelinde 55. sırada bulunuyor.
Vahid Halilhodzic yönetimindeki Japonya takımının turnuvada güçlü favorilere rağmen başarı göstermesi şaşırtıcı olmaz. Trabzonspor‘ da bir dönem teknik direktörlük yapmış tecrübeli ismin, hem futbolculuk hem de teknik direktörlük kariyeri birçok başarı ile dolu. Bir dönem Dünya futboluna damga vuran Yaya Toure,Kolo ToureGervinho ve ülkemizde izleme şansı bulduğumuz Emmanuel Eboue ve Didier Drogba gibi yıldızların oynadığı Fildişi Sahilleri Milli Takımını da çalıştıran Futbol adamı, Japon takımı ile de bir başarıya daha imza atabilir.