Hırvatistan

Hırvatistan

Milli Takım

Kuruluş Tarihi

1990

Teknik Direktör

Zlatko Dalić

Kaptan

Luka Modrić

Milli Takım Bilgisi

         

           HIRVATİSTAN MİLLİ TAKIMI

       

                  Hırvatistan Milli Takımı uzun yıllardır Yugoslavya Milli Takımı adı altında uluslararası alanda turnuvalara katıldı. Yugoslavya’nın dağılmasından sonra 1990ların başından itibaren Hırvatistan olarak kendi milli takımları ile kısa sürede birçok başarıya imza atmayı başardılar. Şuanda FİFA sıralamasında 17. sırada bulunan Hırvatlar yaklaşık 30 sene içerisinde Avrupa Kupası ve Dünya kupasındaki başarıları ile dünya futbolunda önemli bir yere sahip.

Hırvatistan 1990 yılından sonra hala futbolda altın jenerasyon olarak nitelendirdikleri bir ekiple 1999 yılında FİFA sıralamasında üçüncülüğe kadar yükseldi. Hırvat Milli Takımı tarihinin en fazla gol atan futbolcusu unvanını elinde bulunduran   Davor Šuker ‘ li kadrosu ile takım 1998 Fransa Dünya Kupası Finalleri 3.sü olmayı başardı. Öncesinde 96 Avrupa kupasında çeyrek final oynamış olan takım, 98 Dünya Kupası ev sahibi ve şampiyonu Fransa’ya yarı finalde elendi. Üçüncülük karşılaşmasında Hollanda’ya karşı galip geldiler. Bu şampiyonada Davor Suker  yedi karşılaşmada altı gol atarak turnuvanın en skorer oyuncusu oldu ve Altın Ayakkabı Ödülü aldı. Bu dönem Hırvat Milli Takımında yakından bir oyuncu daha bulunuyordu.

             

SLAVEN BİLİC HIRVATiSTAN MİLLİ TAKIMI

 

               Slaven Bilic başarılı futbol kariyerinden sonra aynı başarıyı teknik direktör olarak ta göstermeyi başardı.  2006 yılında Hırvatistan Milli Takımının başına geçti. İlk karşılaşmasında 2006 Dünya Kupası şampiyonu İtalya’yı dostluk karşılaşmasında 2-0 yendi.  Renkli kişiliği ile tanınan Slaven Bilic bir avukat ve aynı zamanda bir rock müzisyeni.

 

TÜRKİYE HIRVATİSTAN KARŞILAŞMASI 2008

 

               2008 Hırvatistan Türkiye  Avrupa Kupası karşılaşmasında Hırvat takımının başında Slaven Bilic vardı. Bu karşılaşma futbol tarihinde geçen eşi benzeri bulunmayan karşılaşmalardan biri oldu. Hırvatistan normal süresi   0-0 biten karşılaşmada 119. dakikada golü bulduktan sonra 121. dakikada Milli takımımızın Semih Şentürk ile bulduğu gol ile uzatma süresini berabere bitirdi. Penaltılarda Luka Modric (Real Madrid) ve İvan Rakitic (Barselona) gibi yıldızlarının penaltıları kaçırması ile Türkiye’ye çeyrek finalde elendi. Bu akıllardan uzun süre çıkmayacak karşılaşmada Türk Milli Takımı adeta imkansızı başarmıştır. Hırvatistan Milli Takımı bu turnuvadan trajik bir biçimde büyük rakiplerle karşılaşmasına rağmen yenilmeden elenmiştir. Hırvatistan süprizlere açık bir takımdır. Bu turnuvada başarılı olursa şaşırmamak gerekir.