Güney Kore Milli Takımı

Güney Kore

Milli Takım

Kuruluş Tarihi

1933

Teknik Direktör

Ki Sung-yueng

Kaptan

Ki Sung-yueng

Milli Takım Bilgisi

Güney Kore Milli Takımı Asyanın en güçlü ekiplerinden biridir. Uzun yılladır birçok uluslararası organizasyona katılım sağlayarak adından söz ettirmeyi başarmıştır.  Güney Kore bugüne kadar 10 defa dünya kupasına katılım sağlamıştır. Şu anda FİFA’da 59. sırada yer almaktadır. Güney Kore 1954 yılında ilk defa dünya kupasına katılmış, Macaristan ve Türkiye karşısında ağır yenilgiler almıştır. Sonrasında 1986 yılından Güney Kore Milli Takımı düzenlenen her dünya kupasında katılmayı başarmıştır.
Güney Kore 2002 yılında dünya kupasına ev sahipliği yapmış, tarihinin dünya kupalarındaki en büyük başarısını elde etmiştir. Japonya ile birlikte ev sahipliği yaptıkları kupada, türk futbolseverlerin de yakından hatırlayacağı üzere ülkemiz Güney Kore ile birlikte tarihinin en büyük başarısını elde etmiştir. Yarı final karşılaşmalarında dev rakipleri Brezilya ve Almanya‘ya karşı mücedele vermiş, karşılaşmalardan malup ayrılmıştır. Üçüncülük karşılaşmasında Milli Takımımız ile karşılaşan Güney Kore 3-2 sonuçlanan karşılaşmada üçüncülüğü ülkemize kaptırmıştır.
Bu karşılaşmada futbol kayıtlarına geçecek farklı bir gol atıldı. Hakan Şükür karşılaşmanın 9. saniyesinde attığı gol ile Dünya kupasının en erken golünü atmış oldu: O güne kadar kaydedilen en erken gol bu karşılaşmada atılmış oldu. 2016 yılında Dünya Kupasında atılan en erken gol 7 saniye ile  Christian Benteke yenilendi. Belçikalı futbolcu grup maçında Cebelitarık karşısında bu golü kaydetti.